Most mondom

Facebook

2013.06.08. 18:34 cozumel

Reggelizz, mint egy király?

Címkék: reggeli táplálkozás egészség túlsúly

Diéták, módszerek, javaslatok és ellenjavaslatok jönnek-mennek, de ez a tétel mintha valami alaptörvénybe lenne írva, annyira nem vitatták sem a szakértők, sem a laikusok soha. Egészen mostanáig.

breakfast.jpg

Pedig a józan ész és számos tanulmány is tényleg azt diktálja, hogy a bőséges reggelinek rengeteg előnye van, például az éjszakai böjt után beintítja az anyagcsere folyamatokat, feltölti a glukóz készleteket, melyből energiát meríthetünk a fizikai és szellemi tevékenységekhez, aki reggel nem indul farkaséhesen, az nem fog tripla adagot zabálni ebédre. Ráadásul a kutatások szerint a reggelit fogyasztó emberek étkezési szokásai egészségesebbek, és általában kevesebb káros szenvedélynek esnek áldozatul, sikeresebben tartják az optimális testsúlyt, kiegyensúlyozottabb a vitamin- és ásványi anyag bevitelük - minden másra meg úgy is ott a mastercard.

Most mégis terjedőben van egy új iskola, mely szerint ezek az tanulmányok nem is így meg úgy készültek, ezt meg azt nem vették figyelembe, és különben is, azóta vannak más, pontosabb kutatások.

Marion Nestle, a New York University táplálkozástudomány és közegésségügy professzora szerint [ezzel a névvel nem is lehetne más a foglalkozása] a reggeli hasznosságával kapcsolatos adatok vegyesek. Szerinte alapvetően a mit és a mennyit kérdés számít, a mikor faktor sokkal kevésbé fontos.

Más kutatók ennél is tovább merészkednek, szerintük felnőttek esetében kifejezetten hasznos lehet, ha  a reggelit kihagyják. Abban természetesen egyetértenek, hogy ez az előny csak akkor érvényes, ha tényleg nem éheztetjük magunkat addig a pontig, hogy az első étkezésnél viszont degeszre esszük magunkat.

Dr. Mark P. Mattson neurobiológus szerint még az sem gond, ha az ember az ebédet is elhagyja, sőt. Az állatkísérletek ennek egyenesen ellenkezőjét bizonyítják: az egészséges anyagcsere titka épp az lehet, ha néha az éjszakai böjtöt meghosszabbítjuk még jó néhány órával. Korábban azt is állítottuk, hogy a vércukor és inzulinszint egyensúlyához elengedhetetlen a reggeli.

Az utóbbi időben egyre több a bizonyíték ennek ellenkezőjére. Ráadásul cukorbetegek egy csoportja is arról számolt be, hogy egy rövid böjt (16-20 óra) alatt nem emelkedik a vércukor szintjük drasztikusan, kevesebb inzulin adag is elegendő a szervezetüknek (ha mindemellett mérséklik a szénhidrátbevitelt is).

Ha mindez nem lenne elég, beszéljünk azokról, akik kifejezetten nem kívánják a reggelit, és remekül elfunkcionálnak üres gyomorral akár fél napig. Ugye mindenki ismer legalább egy ilyen embert, ha nem is saját maga jellemzését olvasta éppen? Nos miért kellene nekik plusz kalóriát magukhoz venni, ha remekül érzik magukat így is? Vagy említsük meg azokat, akik egyszerűen elálmosodnak evés után, és képtelenek szellemileg odatenni magukat!

Ott van még a tarsolyban az “őseink is így csinálták” érv is, mert az ma minden valamirevaló egészségügyi tanács elengedhetetlen kelléke. Szóval a ne reggelizz tábor azt állítja, hogy gyűjtögető-vadászó őseink egészen biztos nem reggeliztek, hiszen először el kellett menniük gyüjtögetni, vadászni.

És hogy egy kis kvázi-összeesküvés elmélet is legyen a posztban: sokak szerint egyenesen az élelmiszeripari lobbi marketingelte az arcunkba a reggeli szentségét, a szeletelt kenyértől kezdve a zabpelyheken át, egészen anya gondos kezével kavart kakaóig.

És mi legyen azokkal, akik viszont rosszul lesznek reggeli nélkül? Nos, egyrészt ez az átállás első pár hetében elképzelhető, de amint “lejönnek a szerről” , egyáltalán nem fogják hiányolni az ébredés utáni étkezést. S ha mégis, akkor - szigorúan szerintem - az lehet a válasz, hogy reggelizzenek továbbra is.

Amennyiben túlsúlyosak, hagyják el a szokásos pirítós, gabonapehely, péksüti típusú reggelit, inkább üssenek össze egy gyors rántottát, és nyugodtan kockázzanak bele egy szelet szalonnát is.

Ne feledjük azonban, hogy a reggeli elhagyása gyerekeknek egyáltalán nem javallott! Abban trendi és ellentrendi szakértők is egyetértenek, hogy a növekedésben levő szervezet számára rendkívül fontos az energiaraktárak feltöltése reggelivel.

cozumel

Ez a cikkem korábban már megjelent az Index-Dívány oldalán.

 

 

11 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://nemopcio.blog.hu/api/trackback/id/tr85351401

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

mildi 2013.06.08. 18:51:32

meghalnék a reggelim nélkül. nem mint a király, mert egy szelet pirítós vagy kis tál müzli vagy egy joghurt + pár szem keksz. de ehhez a kevéshez ragaszkodom. és eléggé elviselhetetlen vagyok éhesen...

cozumel 2013.06.08. 19:57:09

@mildi: én hasonlóan voltam sokáig, illetve gyerekkoromban egyáltalán nem kívántam, útáltam, hogy muszáj volt, de valamikor kamasz koromban meg már nagyon kellett.
onnantól kezdve nálam is kialakult a reggelizés szokása, de érdekes, ha néha valmiért elmaradt, nem hiányzott.
amikor először olvastam a reggeli elhagyásáról , erőedzés kapcsán,nemopcio.blog.hu/2013/06/04/az_ero_legyen_veletek_lanyok-asszonyok , akkor jöttem rá, hogy mennyivel jobban érzem magam reggeli nélkül.

Ziebi 2013.06.09. 06:39:01

Én ha nem eszem reggelit, borul a napom, összevissza vagyok éhes, és minden vacakot összekajálok. :( Plusz nyűgös is vagyok.

mildi 2013.06.10. 07:25:23

@cozumel: de én tleg éhes vagyok. viccen kívül: annyira éhes tudok lenni, hogy szédülök, még a kezem is remeg. (aminek valszeg az is oka, hogy a vacsorát sokszor hanyagolom. egy-egy húzósabb nap után egyszerűen estére fáradtabb vagyok mint éhes.)
amúgy nem vagyok nagyétkű. a többiek mindig aszondják: ezért kár volt tányért koszolni...:)
egy jóétvágyú kisiskolás simán többet eszik, mint én.

Munyi cica 2013.06.10. 09:04:47

Én 10- kor szoktam reggelizni, elég sokat, ez most vajon minek számít? :). De ezzel elvagyok késő délutánig. Ha már délig nem eszek, akkor viszont egész nap éhes vagyok, nem győzöm teleenni magam.Tényleg nem jó kiéheztetni magunkat.
Szerintem is eléggé egyéni ez,általában azok nem éhesek reggel, akik este jól belaknak.Aki éhes, egyen, aki meg nem, az ne.
Cozumel, bírom a stílusodat :-).

eszakallas 2013.06.12. 08:47:08

Vannak előnyei a reggelizésnek meg az átmeneti böjtnek is. Én nagy reggeliző vagyok (általában 5 tojás), de most kezdem próbálgatni a reggeli elhagyását. Különösebb okom nincs rá a kíváncsiságon kívül, szeretek kísérletezgetni, optimalizálni :)

Audrey80 (törölt) 2013.06.12. 16:15:40

hát ez vicces, reggeli minek, vacsora sem kell, ne is együnk?
Sajnos legtöbb embernél a reggeli ott bukik el, hogy be kell érni a melóhelyre 6-ra, 7-re.

Asidotus 2013.06.13. 14:35:15

Ha már elővettük a "régi" időket:
amióta valamilyen szintű civilizációban élünk, a reggeli egy praktikus étkezés. Leül a paraszt, a katona, a király, stb. jól bezabál, aztán indul a napi dolgára.
Ugyebár, kint a földeken nincs mit enni, katonák, királyok esetén meg kint a csatatéren mondhatják el, hogy nincs kaja.
Legközelebb estére kerülnek olyan helyre, ahol enni adnak.
Nem úgy dolgoztak, hogy ott volt a büfé/menza/szomszéd étterem/hűtő+mikró.

cozumel 2013.06.13. 15:09:45

@Nűnű: a régi idők nagyon mások voltak 1oo éve vagy 5oo éve :)

R2D2 & C3PO 2013.07.01. 19:02:46

Nagyon tetszett ez a cikked már a Díványon is. Én a nemreggelizők közé tartozom.
Egy párszor próbáltam már áttérni az egészségesnek mondott napi 5 étkezésre áttérni és eddig mindig egész napos zabálás lett a vége. Szóval maradtam az egészségtelennél...
Vagy nem. Megnyugtató.

Audrey80 (törölt) 2013.07.02. 06:37:14

@R2D2 & C3PO: igaz, napi öt az már majdnem egész napos, vagy legalábbis 2-3 óránkénti evés, állandó nassolás-jellege van, a fogaknak sem tesz jót, meg munka közben pláne nem ér rá az ember falatozgatni. Napi 3 nekem is tökéletes, max. a 4. étkezés egy alma vagy kávé.
süti beállítások módosítása