1. Túlzott energiabevitel. Fogd vissza a sütistálat.
2. Túl alacsony energia-felhasználás. A karosszékből álljanak most fel.
3. Anyagcsere, táplálkozási és endokrin betegségek.
Tehát táplálkozás, mozgás, betegség lehet a három főbűnös, illetve ezek bármilyen kombinációja. (Ez a poszt a hármas ponttal nem foglalkozik, mert az orvosi szakértelmet igényel.)
Na most. Eddig gondolom, nem mondtam sok újat azoknak, akik valaha láttak már életmód magazint, sőt, ez a téma szinte bármilyen sajtóterméknél előkerül a fiókból ubiszezon idején. Amiről nem beszélünk eleget, illetve amivel kapcsolatban óriási tévhitek vannak a fejekben, az az arányok kérdése.
Természetesen az egyéni különbségeket kötelező figyelembe venni és ha ezt tesszük, akkor igen nagy kilengéseket figyelhetünk meg a mediántól jobbra és balra. Mégis, a nagy átlagra igaz a következő.
Nincs az a fantasztikus edzésprogram, amely ellensúlyozni tudná a pocsék étkezési szokásokat.
Magyarul a legtöbb ember számára sokkal többet nyom a latba a zabálás, mint a mozgáshiány. Ha egyáltalán beszélhetünk mozgáshiányról. Több éves edzői pályám során számtalan olyan férfival és nővel dolgoztam együtt, akik kisebb-nagyobb mértékben túlsúlyosak voltak, holott évek óta rendszeresen sportoltak. És nem csak arról beszélünk, hogy unalomból eljártak lötyögni egyet a közös kávézás előtt. Nem, ezek az emberek rendesen odatették magukat minden egyes spin órán, fegyelmezetten kinyomták az utolsó ismétlést és megállás nélkül csinálták a négyüteműt, amíg a megváltó stopper meg nem szólalt. És mégis, 5-15 kilós súlyfelesleggel küzdöttek. Ők azok, akik tisztában vannak az egészséges táplálkozás alapjaival, többnyire be is tartják, viszont nem tagadják meg maguktól az édességeket, a jóféle bort, a vaskos marhasteaket, és nyáron a kerti grillen sült finom kolbászokat, hamburgereket. Ezeket nem csak alkalmakként, mondjuk hetente egyszer fogyasztják, hanem napi rendszerességgel. Sőt, lehet többletet bevinni olyan ételekből is, amelyek aztán minden egészség-guru listáján pipálva vannak. Nem valószínű, hogy a salátalevélből össze lehetne hozni ezt a felesleget, de lehet túllöttyinteni az olivát, lehet vég nélkül rágcsálni a mandulát, diót, tökmagot, és lehet betegre enni magunkat sárgabarackból, mint Pöttyös Panni tette Kati néni kertjében.
egészséges, finom, de igen sok kalória
Persze létezik olyan is, hogy valaki nem mozog, de odafigyel arra, hogy mit és mennyit, ezért tudja tartani a súlyát. Olyan is, hogy valaki piszok jól reagál a fizikai megterhelésre, igy a súlytartás kulcsa nála a mozgásban rejlik.
És természetesen vannak ők, akik bármit tehetnek, akkor sem híznak. Van ilyen, lehet nyerni a kaparós sorsjegyen, a Kincsem Parkban, meg a genetikai lottón is. De ők a statisztikailag inszignifikáns csoport, róluk tehát többet nem beszélünk.
Ha számszerűsíteni akarjuk a kérdést, akkor azt lehet mondani, hogy az emberek 80 százalékánál a testsúly kérdése 80 százalékban a táplálkozástól függ, 20 százalékban a mozgástól.
Ebből pedig egyenesen következik, hogy ha valaki fogyni szeretne, akkor elsősorban a táplálkozási szokásait kell megváltoztatnia alaposan. Természetesen ha valaki csak sportolásba fog, akkor az energiafelhasználása nőni fog, tehát elvileg ugyanannyi kalóriabevitel mellett is fogynia kellene. Ezzel a gyakorlatban két probléma szokott felmerülni. Egyrészt, a jelentős felesleggel küzdők eleinte általában képtelenek elegendő intenzitással mozogni. Egyszerűen nincs meg az állóképességük, gyenge a tüdő- és szívkapacitásuk, rettenetesen fájnak az ízületeik. Nekik azt szoktam tanácsolni, hogy kezdetben tényleg csak annyit mozogjanak, amennyit fájdalommentesen képesek, és fokozatosan növeljék a terhelést. Kezdjék a kímélőbb gyaloglással, úszással, vízitornával. Koncentráljanak az evési szokásaik gyökeres átalakítására, és ahogy ezáltal egyre többet fogynak, úgy terhelhetik majd a testüket intenzívebb mozgásfajtákkal.
Másrészt azok is csalódhatnak, akiknél elvileg egészségügyi kockázat nincs, indulhat a sport, hiszen nem húsz plusz kilótól kell megszabadulniuk, nincs keringési problémájuk, rendben vannak az ízületeik. Náluk az okozhat kudarcot, hogy nem a megfelelő mozgást választják, vagy egyszerűen nem elegendő intenzitással és volumenben dolgoznak. Vegyünk egy nagyon leegyszerűsített példát. Egy átlagos testalkatú, nem fizikai munkát végző nő napi energia-szükséglete legyen 2000 cal. Ehhez képest a fogyasztása mondjuk rendszeresen 5-600 kalóriával több. Nem olyan nehéz ám, reggelire két burekasz egy helyett, és máris megvan a többlet. Ellenben piszok sokat kell ahhoz dolgozni, hogy ennyi többletet valaki lemozogjon. Akármit ír a Frutti Fitnesz a honlapján, Kati popsiformáló óráján NEM fogsz ennyit ledolgozi, garantálom. Ezzel nem azt állítom, hogy lehetetlen, de az emberek többségének nincs reális képe arról, hogy mennyi az a munka, amivel NAGYON megdolgozik a bevitt falatokért.
A mozgás NEM súlytartás-fogyás kontextusban fontos. Mozogni azért kell, mert mozgás nélkül a test elromlik, elsorvad és ennek számos élettani következménye lesz. Mozogni azért kell, mert mozgás nélkül 15 évvel megröviditjük az életünk. Mozogni azért kell, mert az emberi test az evolúció során a sok mozgáshoz igazodott, nem pedig az íróasztalhoz és a hetes buszhoz. Mozogni azért kell, mert kognitív képességeink alapja is a mozgás.
És nem, ehhez nem elég az, hogy de hát lemegyek a gyerekkel a játszóra és viszem a kisrollerjét. Hogy simán végigsétálok a falu egyik végéből a másikba. Hogy azért mert nem sportolok, még haldoklás nélkül felszaladok a harmadikra.
Nem. Ez az alap. Az emberi szervezet az optimális működéshez, az izmok és a csontok egészségéhez, erősítéséhez ennél sokkal többet kíván. Nem kell órákban gondolkodni, de aki ülőmunkát végez, annak muszáj találni napi 15-30 percet nagyon intenzív edzésre. Ez lehet egy nap saját testsúlyos erőedzés, másnap metabolikus kondicionálás, harmadnap jóga. Lehet otthon, nappaliban, pincében, kertben, eszköz nélkül végezhető mozgás. (A következő posztom egy alap gyakorlatsort fog bemutatni, hogy ebben segítsek. Egyelőre ollózott képekkel, de később tervezem, hogy saját magam fogok bemutatni ehhez hasonló tornákat, csak egy jó operatőr kellene).
Mozgás és diéta, diéta és mozgás. Mindkettő egyformán fontos az egészséghez, de az optimális testsúlyhoz elsősorban megfelelő étrend, minden máshoz viszont megfelelő mennyiségű és minőségű mozgás szükséges.
cozumel